Odśnieżanie samochodu na włączonym silniku - jaki mandat grozi za to i za nieusunięcie śniegu?

Odśnieżanie samochodu na włączonym silniku – jaki mandat grozi za to i za nieusunięcie śniegu?

Podczas pisania tego tekstu za oknem pada śnieg. Do nadejścia wiosny opady śniegu będą zdarzały się zapewne często dlatego warto pomyśleć o odśnieżaniu samochodu przed jazdą, a tym samym zachowaniu bezpieczeństwa na drodze w trudnych warunkach.

Zima to bardzo uciążliwa pora roku dla kierowców. Szczególnie dla tych, którzy nie posiadają miejsca parkingowego w garażu albo np. pod wiatą. Kierowcy będący w takiej sytuacji powinni dbać o bezpieczeństwo i przed rozpoczęciem jazdy pamiętać o odśnieżeniu samochodu, aby uniknąć mandatu albo co gorsze kolizji lub wypadku drogowego spowodowanego własnym zaniedbaniem. 

Jakie są kary za jazdę z nieodśnieżonym samochodem?

Zgodnie z treścią Kodeksu Drogowego – Prawo o ruchu drogowym:

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  1. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu;

W praktyce oznacza to, że do obowiązków kierowcy przed rozpoczęciem jazdy nie należy wyłącznie oczyszczenie z zabrudzeń świateł oraz tablicy rejestracyjnej ale również usunięcie ich z przedniej i tylnej szyby oraz lusterek bocznych tak aby mieć całkowitą widoczność. Przepis ten odnosi się także do odśnieżania dachu pojazdu, chociaż nie jest to w nim bezpośrednio zawarte. Należy pamiętać, że zalegający śnieg na dachu stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla kierowcy, który zaniedbał oczyszczenie go z dachu, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Może się zdarzyć sytuacja, że kierowca będzie musiał gwałtownie zahamować i śnieg w wyniku hamowania może zsunąć się na jego przednią szybę lub na szybę samochodu jadącego z tyłu i tym samym zasłonić widoczność oraz spowodować niebezpieczną sytuację z powodu nagłej utraty widoczności.

Lusterko - szron

Jazda nieodśnieżonym samochodem jest nie tylko niebezpieczna i niekomfortowa ale może narazić kierowcę na zapłacenie mandatu w wysokości od 20 zł do 500 zł. Za nieoczyszczone tablice rejestracyjne również można otrzymać sankcję karną w postaci punktów karnych i/lub mandatu. Należy pamiętać, że patrol podczas kontroli ma prawo i zarazem obowiązek nakazać kierowcy oczyścić szyby oraz odśnieżyć pojazd tak aby nie powodował dalszego niebezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Każdy kierowca powinien zwrócić uwagę na fakt, że nie należy odśnieżać samochodu z włączonym silnikiem. Jeśli samochód zostaje pozostawiony z włączonym silnikiem na miejscu postojowym w terenie zabudowanym dłużej niż 60 sekund np. w celu ogrzania wnętrza samochodu zimą, zgodnie z przepisami można otrzymać mandat karny w wysokości od 100 do 300 zł. Za samo pozostawienie samochodu z włączonym silnikiem kara wynosi 100 zł, a gdy dochodzi do tego nadmierna emisja spalin policjant może zwiększyć mandat do 300 zł

Jak już wcześniej wspomniałam zima to naprawdę trudny czas w życiu kierowcy, szczególnie jeśli musi zostawiać swój samochód na otwartym, niezadaszonym parkingu. Najlepszym sposobem aby zaoszczędzić pieniądze na mandatach oraz dbać o bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest wyjście z domu kilka minut wcześniej i przygotowanie samochodu do bezpiecznej jazdy.