The Grand Tour sezon 2 - kiedy premiera i jakie zmiany powinny w nim zajść?

The Grand Tour sezon 2 – kiedy premiera i jakie zmiany powinny w nim zajść?

Od premiery pierwszego odcinka The Grand Tour wiadome było, że na jednym sezonie się nie skończy. Pytanie brzmiało raczej kiedy, a nie czy zadebiutuje 2 sezon tego programu motoryzacyjnego i Jeremy Clarkson w ostatnim epizodzie przed przerwą dał solidną wskazówkę, kiedy S02E01 możemy się spodziewać. Ja z kolei mam listę 5 rzeczy, które chciałbym, aby się w nim zmieniły.

Zacznę od zmian, a zakończę planowaną datą premiery.

1. Usunięcie Clebrity Brain Crash

Gwiazda ponosząca śmierć w drodze do studia The Grand Tour po prostu nie działa. Wypada powiedzieć to sobie wprost, zmienić koncepcję albo w ogóle zrezygnować z tego segmentu. Wiele rzeczy wprowadzanych w programach telewizyjnych na początku jest dziwnych i trochę bezsensownych, ale później widzowie się do nich przyzwyczajają. Co więcej, stają się one wręcz cechami charakterystycznymi, bez których ciężko sobie daną produkcję wyobrazić.

The Grand Tour - Celebrity Brain Crash

W przypadku Celebrity Brain Crash tak nie jest – przynajmniej według mnie. W pierwszym odcinku zabijanie gwiazd było bezsensowne i żenujące, a z biegiem czasu wcale nie było lepiej. Wręcz przeciwnie, bo sposoby ich śmierci pod koniec zdawały się być jeszcze głupsze, niż na początku. W Top Gear wywiad z gwiazdą był najmniej ciekawym dla mnie fragmentem – w The Grand Tour są 2 rozsądne strategie jeśli chodzi o ten element. Albo rozmowa jest w takiej formie jak poprzednio i się go przewija lub ogląda z zainteresowaniem, albo go po prostu nie ma. Półśrodek tutaj nie ma sensu.

2. Większa rola Amerykanina

Z kolei amerykański kierowca wyścigowy mnie do siebie przekonał. Na początku irytował, ale w okolicach 4 czy 5 odcinka sezonu 1 jego styl przestał przeszkadzać, a pod koniec przyznam, że czekałem na jego komentarze. Krytykujący wszystko mieszkaniec USA ma swój urok i chciałbym, by 2 seria The Grand Tour rozwijała trochę jego rolę.

The Grand Tour - amerykański kierowca wyścigowy

Nie mówię tu o tym, by miał on rolę Stiga, który nieraz był wręcz gwiazdą materiałów, ale w jakiś wyzwaniach, gdzie przydałby się 4 kierowca Amerykanin byłby jak znalazł. Chociażby podczas porównania SUV’ów z S01E12 i pojedynku na prostej z BMW X5 M.

3. Więcej motoryzacji w namiocie

Wiadomo, że TGT to nie jest hardcore’owy program motoryzacyjny, gdzie mówi się tylko o samochodach i spędza czas na analizie najmniejszych detali i parametrów technicznych. Ale prezenterzy czasami odlatywali, mówiąc o rzeczach, które z autami zupełnie nie były związane. Często było to zamierzone, żeby wejść jakoś w interakcję z lokalną publicznością, ale brakowało trochę umiaru.

The Grand Tour - namiot programu

Liczę, że się to zmieni zwłaszcza dlatego, że Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May wraz z ekipą producentów naprawdę potrafią znaleźć tematy, które rozśmieszą „niedzielnego” widza, ale będą blisko krążyć wokół motoryzacji, więc fani czterech kółek nie będą czuli się nieswojo. Liczę, że sezon 2 The Grand Tour tę kwestię lepiej balansuje.

4. Samochody na pierwszym planie

Podobnie sprawa wygląda z samymi materiałami wideo z terenu. Kilka odcinków zbyt luźno podeszło do tematu, spychając auta gdzieś w cień. Ratowanie rafy koralowej? Wygłupy na poligonie? Nie po to oglądam TGT. Liczę, że więcej będzie materiałów typowo motoryzacyjnych, zgodnych z zasadą „car is the star”. Gdy takie były w 1 serii, było rewelacyjnie. Liczę, że w The Grand Tour S02 będzie ich jeszcze więcej.

The Grand Tour - rafa koralowa i jej ratowanie

5. Wprowadzenie wyzwań

Tutaj pewnie producenci show dla Amazon Prime mają związane ręce prawami do wielu elementów dawnego Top Gear, które należą do BBC. Fakt jednak zostaje, że w TGT brakuje silniejszej struktury filmów, w których bierze udział cała trójka prowadzących.

Czasami przez to ich wyprawy wyglądają dosyć chaotycznie, a ostateczny cel jest trochę rozmyty. Coś na zasadzie „pojedźmy, zobaczymy co będzie dalej”. Gdyby Pan Wilman częściej dawał prowadzącym instrukcje przez SMS, drugiemu sezonowi wyszłoby to zdecydowanie na plus.

SUV'y premium w TGT

Data premiery The Grand Tour S02

Jeremy Clarkson powiedział wyraźnie na koniec 1 serii, że ponownie zobaczymy się w dalszej części roku. Dla mnie to stwierdzenie jednoznacznie wskazuje na to, że kolejny sezon programu zobaczymy na jesieni 2017 roku, w okresie zbliżonym do tego, co miało miejsce dotychczas. W związku z tym sądzę, że premiera nowych odcinków The Grand Tour datowana na październik lub listopad 2017 roku jest najbardziej prawdopodobna.

Znowu otrzymamy 12 nowych odcinków, więc zdecydowanie jest na co czekać.

AKTUALIZACJA #1 27.02.2017

Richard Hammond na swoim koncie na Instagramie rozwiał wszelkie wątpliwości dotyczące tego, kiedy pojawią się nowe odcinki TGT.

Richard Hammond - wpis w serwisie Instagram

S02E01 zobaczymy w niedzielę, 19 listopada 2017 roku. Warto zaznaczyć tutaj, że zmienił się dzień emisji odcinka z piątku, właśnie na niedzielę. Moim zdaniem jest to bardzo dobry krok.

No – teraz zostaje tylko zaznaczyć sobie tę datę w kalendarzu na czerwono i odliczać dni :)

AKTUALIZACJA #2 04.11.2017

W związku chociażby z kłopotami Richarda Hammonda i Jeremy’ego Clarksona premiera została przesunięta na 8 grudnia 2017 r.