Bentley Bentayga - przyspieszenie. Brzydki, ale bardzo szybki SUV

Bentley Bentayga – przyspieszenie na wideo. Brzydki, ale bardzo szybki SUV

Można narzekać, że jest brzydki. Można kręcić nosem, że nie pasuje do charakteru marki. Ale o Bentleyu Bentayga nie można powiedzieć jednego – że jest wolny. Film przedstawiający przyspieszanie tego SUV’a jest na to najlepszym dowodem.

Najpierw rzućmy okiem na wideo:

Trzeba przyznać – robi to wrażenie. Bentley Bentayga przyspiesza do 100 km/h równo w 4 sekundy, do 160 km/h w około 10 sekund, a zwiększanie prędkości kończy, gdy wskazówka na zegarze osiągnie wartość 300. Osiągi te są jeszcze bardziej imponujące, gdy weźmiemy pod uwagę, że samochód waży 2422 kilogramy – wprawić w ruch taką masę naprawdę nie jest łatwo.

Ale Bentley poradził sobie z tym wyzwaniem montując pod maską silnik W12 o pojemności 6 litrów i dysponujący 2 turbosprężarkami. Przekłada się to na 600 koni mechanicznych i monstrualny moment obrotowy wynoszący około 900 Nm! Jeremy Clarkson mawiał, że są silniki, które wprawiłyby w ruch fabryki, które je stworzyły – tutaj mamy właśnie do czynienia z jedną z takich jednostek.

W świecie, gdzie downsizing silników, obcinanie ich pojemności i liczby cylindrów są na porządku dziennym, miło widzieć takie wartości. Co nie zmienia faktu, że tak rewelacyjny silnik znalazł się w zupełnie niepasującym do jego „rewelacyjności” nadwoziu ;)