Muzyka ze smartfona w samochodzie - porady jak ją przesyłać

Muzyka ze smartfona w samochodzie – porady jak ją przesyłać

Nośniki, na których przechowujemy muzykę ewoluują. Kiedyś były to kasety, później płyty CD. Obecnie królują pamięci przenośne, a coraz większą popularność zyskują urządzenia mobilne: smartfony i tablety, które stają się naszą przenośną bazą utworów muzycznych. Jak połączyć te sprzęty w systemem multimedialnym w samochodzie?

iPhone czy telefony z systemem Android – te urządzenia z odpowiednimi aplikacjami oferują nieporównywalnie większą funkcjonalność jeśli chodzi o przechowywanie muzyki niż jakikolwiek inny nośnik. Dzięki aplikacjom do streamingu muzyki, takim jak Spotify, Deezer czy Apple Music w pamięci smartfona możemy zapisać ogromną ilość utworów, a w razie czego na bieżąco ściągać nowe – wystarczy mieć połączenie z Internetem.

O ile jednak muzykę z płyty CD czy pendrive’a na USB można odtwarzać tylko w jeden sposób, to w przypadku smartfona mamy do wyboru więcej możliwości. Przyjrzyjmy się im.

Wejście AUX w samochodach

Kabel AUX

Podstawowy sposób puszczania muzyki z telefonu w głośnikach samochodu, który sprawdza się głównie w trochę starszych autach, ponieważ najnowsze modele coraz częściej pozbawione są tego wejścia.

Filozofia jest bardzo prosta – kupujemy kabel audio jack 3,5 mm „męski” z obu stron. Jedną końcówkę wkładamy do naszego iPhone’a, Samsunga Galaxy czy jakiegokolwiek innego smartfona (w gniazdo słuchawkowe), a drugą w odpowiednie wejście w samochodzie.

Rozwiązanie tego typu niestety nie pozwala na jakiekolwiek sterowanie aktualnie odtwarzanym utworem z poziomu samochodu, np. przyciskami na kierownicy. Za to odpowiada smartfon i aplikacja na nim zainstalowana.

Bluetooth - smartfon gotowy do połączenia

Bluetooth

Zdecydowanie powszechniejsze w nowych samochodach i wygodniejsze rozwiązanie. W chwili obecnej praktycznie każde auto wyjeżdżające z salonu może zostać wyposażone w system multimedialny z możliwością połączenia telefonu przez Bluetooth. Poza funkcją odbierania połączeń i prowadzenia rozmów przez zestaw głośnomówiący, rozwiązanie to pozwala w łatwy sposób przesyłać bezprzewodowo muzykę.

Na rynku występują różne systemy, o odmiennym stopniu zaawansowania i integracji. Najprostsze pozwalają po prostu na bezprzewodowe przesyłanie muzyki, ale na nic więcej – wtedy musimy kontrolować playlistę z poziomu smartfona.

Bardziej rozbudowane systemy pozwalają na dalej idącą integrację i muzyka zmagazynowana w telefonie przesyłana jest do komputera pokładowego w samochodzie wraz ze wszystkim metadanymi, czyli nazwą, długością itp. Wtedy najczęściej utwory zmieniać możemy bez brania do ręki smartfona, z poziomu samochodu.

BMW - aplikacja Spotify

Bardzo fajne jest to, że systemy te integrują się z popularnymi muzycznymi aplikacjami mobilnymi. Np. odtwarzając muzykę ze Spotify mam takie same możliwości sterowania nią poprzez przyciski na desce rozdzielczej czy kierownicy, jak gdybym odtwarzał utwory z domyślnego odtwarzacza (w przypadku smartfonów Sony z których korzystam jest to Walkman). Niektórzy producenci samochodów współpracują z twórcami aplikacji mobilnych, by integracja pomiędzy autem i telefonem była możliwie kompleksowa i łatwa do obsługi dla użytkownika. Dobrym przykładem jest tutaj BMW i jego Connected Drive, które obsługuje wspomniane wcześniej Spotify.

Kabel USB

Wspominam o nim na samym końcu, ponieważ jest to najrzadziej działające połączenie samochodu ze smartfonem. Niestety większość urządzeń z systemem Android nie wspiera przesyłania muzyki przez kabel tego typu. Posiadacze iPhone’ów mają tu lepszą sytuację, ponieważ smartfony Apple są z USB w samochodach częściej kompatybilne, ale to też nie jest standard.

Baterie w smartfonach i przesyłanie muzyki

Złącze USB lepiej jest traktować jako (poza odtwarzaniem muzyki z pamięci przenośnej USB) sposób na ładowanie smartfona podczas jazdy. Niestety baterie we współczesnych, inteligentnych telefonach wciąż są ich słabymi punktami, a korzystanie z dobrodziejstw bezprzewodowego przesyłania muzyki przez Bluetooth potrafi odcisnąć piętno na poziomie naładowania akumulatora.

Samsung Galaxy S7 Edge

Jest to szczególnie dotkliwe właśnie podczas podróży samochodem, ponieważ w jej trakcie telefon musi ciągle przełączać się pomiędzy nadajnikami, często również zmagać się ze słabym zasięgiem. Jeśli dodamy do tego ciągłe przesyłanie dźwięku przez Bluetooth, a ewentualnie streaming muzyki w czasie rzeczywistym z sieci 3G / LTE… może się to źle skończyć dla baterii.

W związku z tym mimo, że integracja smartfonów z samochodem jest coraz powszechniejsza i coraz prostsza, to osobiście wciąż jestem zwolennikiem słuchania muzyki w aucie w formacie MP3, która „leci” z pendrive’a. Jeśli korzystam z Bluetooth, to tylko na krótkich dystansach lub dysponując możliwością ładowania telefonu podczas jazdy.