Silnik 0,9 TCe 90 KM - opinie. Spalanie, dynamika, kultura pracy - wszystko co warto o nim wiedzieć

Silnik 0,9 TCe 90 KM – opinie. Spalanie, dynamika, kultura pracy – wszystko co warto o nim wiedzieć

Ostatnio miałem okazję przejechać ponad 500 kilometrów za kierownicą Dacii Sandero, pod maską której pracował trzycylindrowy silnik 0,9 TCe. Dowiedziałem się o nim naprawdę dużo i teraz dzielę się swoimi wrażeniami i staram się odpowiedzieć na pytanie czy warto kupić samochód z taką jednostką napędową.

Aby zachować przejrzystość test tego silnika podzielę na kilka bloków, aby każdy łatwo znalazł interesujące go informacje.

Dynamika i elastyczność

Moc 90 koni mechanicznych, jaką legitymuje się 0,9 TCe na papierze nie wygląda specjalnie imponująco i sugeruje, że auto z tym silnikiem nie będzie miało osiągów sportowych. Jest to prawda, ale… Na początek warto zaznaczyć, że jednostka ta montowana jest w małych i lekkich samochodach, np. Renault Twingo, czy Smart Fortwo. Oznacza to, że stosunek mocy do masy w większości przypadków będzie całkiem przyzwoity.

Zegary w Dacii Sandero

A w „prawdziwym świecie”, pod maską Dacii Sandero silnik ten dawał bez problemu radę ze sprawnym rozpędzaniem samochodu. W miejskim przedziale prędkości, tj. 0-70 km/h dynamika osiągana przez silnik jest naprawdę bardzo dobra i włączanie się do ruchu, czy manewry zmiany pasa dzięki 0,9 TCe nie stanowią żadnego problemu. Powyżej prędkości 90 km/h aby uzyskać sprawne przyspieszenie trzeba silnik trzymać już na wysokich obrotach, wtedy jest OK. Jednocześnie komfortowa jazda tym samochodem kończy się moim zdaniem na 130-140 km/h. Później dynamika zaczyna kuleć. Warto też dodać, że wszystkie powyższe opinie dotyczą jazdy samochodem z kierowcą i maksymalnie jednym pasażerem. Dacia Sandero którą jeździłem, załadowana po brzegi ludźmi i bagażem byłaby znacznie większym wyzwaniem dla opisywanego trzycylindrowego silnika.

Pod względem elastyczności to jest standardowo. Jak na małą jednostkę przystało nie lubi ona niskich obrotów. Poniżej 2000 rpm, zwłaszcza na wyższych biegach, silnik nie ma zupełnie chęci do przyspieszania, a dodatkowo generuje nieprzyjemne wibracje. Maksymalny moment obrotowy wynoszący 140 Nm dostępny jest przy 2250 obrotach na minutę i to czuć. Gdy wskazówka znajduje się około 2200 rpm zaczyna się zabawa i 0,9 TCe wyraźnie odżywa.

Skrzynia biegów w Renault Twingo

Dźwięk i kultura pracy

Trzycylindrowe silniki brzmią specyficznie, wydają z siebie charakterystyczny warkot. Inżynierom Renault udało się ograniczyć to zjawisko do minimum, dzięki czemu czasami można wręcz zapomnieć, że jedziemy z silnikiem R3 pod maską. Dodatkowo silnik znajdując się między 2000 i 3000 obrotów na minutę zaczyna wydawać niezwykle miły dla ucha świst, który sprawia wrażenie, jakbyśmy obcowali ze sportowym, tuningowanym samochodem. Dla mnie to najlepiej brzmiący 3-cylindrowy silnik jaki miałem okazję testować, a takich jednostek było w moim życiu kilka. Na wyższych obrotach jednostka jest oczywiście słyszalna, jednak dźwięk nie jest nieprzyjemny. Ot – przyspieszający samochód.

Tak jak wspominałem przed chwilą nieprzyjemne wibracje odczuwalne są jedynie, gdy wskazówka obrotomierza znajduje się poniżej cyfry „2”. Powyżej 2000 obrotów na minutę silnik zachowuje się bardzo dobrze i do jego kultury pracy nie mogę się przyczepić. Generowane wibracje są minimalne, jak na nowoczesny silnik benzynowy przystało.

Renault Twingo - uproszczone zegary

Spalanie

Tutaj dochodzimy do kwestii, w której opisywana jednostka napędowa mnie rozczarowała. Gdy przez pierwsze kilkadziesiąt kilometrów jeździłem Dacią tylko po mieście komputer wskazał średnie spalanie na poziomie lekko ponad 9 litrów. W trakcie jazdy nie szalałem przesadnie, ani nie spędziłem 70% dystansu wlokąc się w korku. Ot, zwykła jazda miejska. Moim zdaniem tutaj spalanie powinno być niższe.

Poza miastem zarzutów nie mam – normalna jazda z prędkościami 80-100 km/h powinna zaowocować średnim spalaniem na poziomie 6 litrów na 100 kilometrów. Gdy wjechałem Dacią Sandero na autostradę i przyspieszyłem do 140 km/h komputer pokazywał chwilowe spalanie w granicach 7,5-9 litrów.

Silnik w Dacii Sandero

Podsumowanie 0,9 TCe

Generalnie silnik 0,9 TCe zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Szczególnie podoba mi się dźwięk, jaki generuje oraz dynamika, jaką mimo swojej małej pojemności oferuje. Nie jest najoszczędniejszy, ale w razie czego w wybranych modelach zamówić można go z fabryczną instalacją LPG.

Jeśli ktoś zastanawia się nad kupnem małego samochodu wyprodukowanego przez koncern Renault (lubi Smarta Fortwo, bo tam ten silnik też gości), to moim zdaniem jest to idealny wybór. Zapewni on znacznie lepszą dynamikę niż starsze konstrukcje benzynowe (np. 1,2 75 KM), a będzie tańszy niż diesle dCi. Polecam.