Kierownice Logitech nie działają na PlayStation 4 - to prawdziwy gamingowy kryminał

Kierownice Logitech nie działają na PlayStation 4 – to prawdziwy gamingowy kryminał

W momencie w którym piszę te słowa na konsoli Sony PlayStation 4 nie ma ani jednego prawdziwego symulatora wyścigów. Takiego, do którego bez kierownicy lepiej nie podchodzić. Sytuacja jednak w przyszłości się zmieni, a ja najpewniej będę musiał te gry odpuścić. A wszystko przez Logitecha i wsparcie jego kierownic na PS4.

Najbliższą grą samochodową na PlayStation 4, w którą nie będzie wypadało grać na padzie będzie Project CARS. Tytuł ten za sprawą swojego zaawansowanego systemu jazdy będzie rozwijał pełnię możliwości właśnie podczas gry na kierownicy.

PlayStation 3 obsługiwało kierownice Logitech

W czasach PlayStation 3 oraz wcześniejszych konsol Sony flagowym dostarczycielem sprzętu dla fanów gier samochodowych był Logitech. Kierownica Driving Force Pro była pierwszym urządzeniem, które oferowało 900 stopni obrotu i było dedykowane grze Gran Turismo, przez co działało z nią wybornie. Później były kolejne bezproblemowo współpracujące z konsolami Sony kierownice – Driving Force GT, czy seria premium do której zaliczały się modele G25 oraz G27.

Osobiście jestem wieloletnim posiadaczem najpierw Driving Force Pro, a później Driving Force GT. Grałem na nich w wiele samochodówek na PlayStation i kupując PS4 miałem nadzieję, że będę mógł kontynuować tę tradycję. Niestety Logitech brutalnie sprowadził mnie do parteru.

Logitech Driving Force GT - oficjalna kierownica Gran Turismo

Żadna kierownica tego producenta nie współpracuje z PlayStation 4. Firma tłumaczy się, że wszystkiemu winny jest brak jednego chipa, który nie był wymagany na PS3, a jest wymagany na PS4 i który uniemożliwia działanie kierownic w niego nie wyposażonych. Dla mnie jest to zupełnie bzdurne wytłumaczenie, bo nie wierzę aby przy odrobinie chęci nie dało się tego rozwiązać w sposób programowy odpowiednią aktualizacją do firmware konsoli.

Jest to dla mnie o tyle niezrozumiałe, ponieważ Sony nie produkuje własnych kierownic. Gdyby stworzyło „PlayStation Wheel” zrozumiałbym, że nie chce dopuszczać do głosu konkurencji. Jednak w tej sytuacji wszyscy tracą – po pierwsze Logitech, bo mniej osób kupuje ich kierowce (co prawda firma wycofała się z produkcji akcesoriów do konsol, ale zawsze ich dotychczasowe modele szybciej znajdowałyby nabywców), a po drugie Sony, bo mniej osób (takich jak np. ja) będzie kupowało gry samochodowe na ich nową konsolę.

Project CARS - McLaren będzie dostępny w grze

Ja zapewne nie kupię Project CARS właśnie dlatego, że mój Logitech Driving Force GT nie działa na PS4. Na padzie nie mam zamiaru w tę grę grać, a kupować innej kierownicy na razie nie rozważam, ponieważ akceptowalny cenowo model Thrustmaster T80 / T100 nie jest moim zdaniem wart wydawania 400 zł, a bardzo przyjemny T300RS kosztuje już około 1200 zł.

Sony, Logitech – wstyd.