Światła laserowe w nowym Audi R8 - rewolucja, która dzieje się na naszych oczach

Światła laserowe w nowym Audi R8 – rewolucja, która dzieje się na naszych oczach

Oświetlenie samochodowe – postęp, jaki dokonał się w tej dziedzinie w ciągu ostatniej dekady jest niesamowity. Od zwykłych halogenów przeszliśmy do reflektorów ksenonowych, a później do świateł LED – najpierw do jazdy dziennej, a później drogowych. A teraz stoimy u progu kolejnej rewolucji, a jednym z samochodów, który ją zwiastuje jest nowe Audi R8.

Nowe Audi R8, które zadebiutuje na Geneva Motor Show wyposażone będzie w światła w pełni wykonane w technologii LED. Oświetlenie oparte o diody jest coraz powszechniejsze, również w samochodach nie zaliczających się do klasy premium, co ostatnio pokazałem. Więc w nowym sportowym samochodzie Audi przyjąłem to rozwiązanie za „oczywistość”.

Jednak Audi w nowym R8 proponuje klientom znacznie ciekawsze rozwiązanie. Opcjonalnie zamówić będzie można laserowe światła drogowe. Jak chwali się Audi w połączeniu z LEDami odpowiadającymi za światła do jazdy dziennej pozwoli to na…dwukrotnie dłuższy zasięg świecenia!

Nowe Audi R8 zadebiutuje na salonie samochodowym w Genewie

W każdym reflektorze zawarte będą 4 diody laserowe charakteryzujące się wysoką mocą. Promień świetlny generowany przez nie będzie łączył się w odpowiednim module tworząc jedną, silną wiązkę. Co ciekawe światło tak generowane ma niebieski kolor – aby nowe Audi R8 ze światłami laserowymi mogło wyjechać na ulice i wyjść cało z pierwszej kontroli drogowej barwa wiązki światła zamieniana jest na białą przez fosforowy konwerter. Jednak lekkie niebieskie zabarwienie generowane przez reflektory sportowy samochód Audi powinno pozostać. Jeśli więc zobaczycie za parę miesięcy w lusterku wstecznym lekko niebieskie światło wiedzcie, że zbliża się do Was niezwykła maszyna.

Jestem bardzo ciekaw jak światła laserowe w samochodzie sprawdzają się w praktyce. Już współczesne LEDy potrafią zapewnić bardzo dobry zasięg świecenia, który najlepiej widać gdy przesiądziemy się do samochodu ze zwykłymi żarówkami. Dwukrotne wydłużenie promienia światła…to będzie coś spektakularnego. Wyobraźcie sobie podróż nowym Audi R8 w nocy po leśnej drodze. Po przełączeniu świateł na drogowe promień światła omiecie pewnie parę sąsiednich gmin :)

I pomyśleć, że światła do jazdy dziennej w technologii LED debiutowały w 2004 roku w Audi A8 W12…